Jak dbać o Skrzydłokwiata, by był szczęśliwy i pięknie rósł?
SKRZYDŁOKWIAT co to za roślina?
Skrzydłokwiat – (Skrzydłolist, Spathiphyllum) to przepiękna roślina doniczkowa, która ceniona jest za dekoracyjne liście i efektowne białe kwiaty. Należy do rodziny Araceae (roślin obrazkowatych). Pochodzi z lasów tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej, Azji Południowo-Wschodniej oraz z zachodniej Oceanii – obejmuje około 49 gatunków.
Skrzydłokwiat rośnie jako bylina kłączowa. Posiada duże lancetowate, błyszczące liście o soczyście zielonym wybarwieniu, osadzone na długich ogonkach. Natomiast kwiatostan składa się z tzw. pochwy kwiatostanowej, która jest najczęściej biała, (może być też kremowa lub zielona) - to najbardziej efektowna część kwiatostanu. Same kwiaty są nieduże, osadzone gęsto na wystającej w górę tzw. kolbie. Kwiaty skrzydłokwiatu mają delikatny zapach.
Artykuł powstał przy współpracy marki Innbio z Dominiką @przesadza_pani_z_roslinami_.
Największą zaletą tej rośliny jest fakt, że:
- nawilża powietrze
- oczyszcza powietrze z toksyn, pochłania szkodliwe substancje, a nawet niektóre trujące gazy
- pochłania zarodniki pleśni;
- pochłania promieniowanie elektromagnetyczne.
Jak dbać o Skrzydłokwiata, by był szczęśliwy i pięknie rósł?
Stanowisko: najlepiej rośnie, gdy zapewnimy mu stanowisko jasne z rozproszonym światłem. Zbyt ciemne stanowisko przyczynić się może do zamierania rośliny. Liście będą robić się matowe i będą oklapnięte.
Temperatura: optymalna temperatura to 18-22 stopni. Roślina bardzo źle znosi przeciągi, nagłe spadki temperatur, zwłaszcza w okresie zimowym.
Podłoże: powinno być żyzne, przepuszczalne, ale utrzymujące wilgoć o odczynie lekko kwaśnym. Idealne podłoże powinno zawierać: ziemię kompostową, torf kwaśny i odkwaszony, włókno kokosowe, perlit oraz korę sosnową. Dobrze sprawdzi się też węgiel aktywny, który poprawia jakość podłoża, ogranicza rozwój bakterii i patogenów w podłożu.
Podlewanie: roślinę należy podlewać regularnie, nie doprowadzać do przesuszenia i tzw. omdlewania liści. Zbyt mocne przesuszenie, a naste pnie obfite podlanie może doprowadzić do gnicia systemu korzeniowego. Podlewaj do podstawki wodą ciepłą, odstaną, dobrze sprawdzi się też deszczówka. Nadmiar wody odlej po około 20 minutach. W tym czasie roślina napije się tyle, ile potrzebuje.
Nawożenie: w okresie wegetacyjnym czyli od kwietnia do końca września podlewaj wodą z nawozem do roślin zielonych Innbio co drugie podlewanie.W okresie zimowym ogranicz nawożenie do raz w miesiącu połową dawki podanej przez producenta na opakowaniu.
Przesadzanie: młode rośliny dobrze jest przesadzać co roku, a starsze co 2-3 lata. Świeże podłoże to zawsze dobry zastrzyk energii dla rośliny. Przesadzaj wiosną lub gdy korzenie wychodzą dołem doniczki. Wybieraj doniczkę dopasowaną do systemu korzeniowego. Skrzydłokwiaty preferują bardziej dopasowane doniczki, wtedy też skupiają się na wypuszczaniu nowych liści i kwiatów.
Choroby i szkodniki: Skrzydłokwiat jest stosunkowo odporny na szkodniki, ale może być atakowana przez przędziorki i mszyce. Najczęstszym problemem w pielęgnacji Skrzydłokwiatu jest nadmierne podlewanie, które może prowadzić do podgniwania korzeni, a w efekcie do zamierania całego systemu korzeniowego.
Pielęgnacja: regularnie oczyszczaj liście z kurzu, by proces fotosyntezy mógł właściwie przebiegać. Do czyszczenia liści idealnie sprawdzi się rękawica z mikrofibry oraz roztwór wody z ogrodniczym mydłem potasowym i olejkiem z miodli indyjskiej.
Rozmnażanie: najczęściej rozmnażanie odbywa się przez podział bryły korzeniowej. Zabieg ten najlepiej wykonywać wiosną podczas przesadzania.
Ciekawostki:
- Skrzydłokwiat jest rośliną, która symbolizuje szczęście i pomyślność
- Skrzydłokwiat to roślina trująca. Podgryzanie i podskubywanie liści przez zwierzaka może prowadzić do zatrucia
- Nazwa skrzydłokwiat pochodzi od kwiatów, które wyglądem przypominają skrzydła
- Istnieje wiele odmian skrzydłokwiatów, a w ostatnim czasie bardzo popularne stały się odmiany z wariegacją takie jak Diamond i Gemini
Artykuł powstał przy współpracy marki Innbio z Basią Jakóbek - https://www.instagram.com/basia_plantslover/
Mogą Cię zainteresować
Dlaczego warto czyścić liście?
Pewnie niejednokrotnie spotkaliście się z nieestetycznie wyglądającą warstwą kurzu na liściach i łodygach roślin? Co wtedy robić? Należy taki kurz czym prędzej usunąć, nie tylko z powodów estetycznych.
Czytaj więcejJak założyć ogródek ziołowy?
Zioła to jedne z tych roślin, które wybieramy najczęściej, rozpoczynając tworzenie własnego ogrodu kuchennego, przy domu, czy nawet na balkonie. Są łatwe w uprawie, pięknie wyglądają, są też doskonałym uzupełnieniem posiłków. Można je wykorzystywać jako przyprawy, a susz zamieniać w pyszne herbaty. Zioła świetnie rosną nawet w donicach, większość z nich toleruje słabszą glebę i okresy suszy. Trudno znaleźć dobry argument, by nie mieć ziół w swoim ogrodzie lub na balkonie.
Czytaj więcej