Jak założyć przydomową plantację truskawek?
Jak założyć przydomową plantację truskawek?
Własne, sezonowe, zdrowe owoce to kwintesencja lata w ogrodzie jadalnym. Poza krzewami i drzewami owocowymi to właśnie truskawki kojarzą się z soczystą przekąską w upalne dni. W tym tekście dowiesz się jak zacząć uprawę truskawek na własny użytek.
Zacznij od miejsca. Jak dla większości roślin powinno być słoneczne, ewentualnie lekko zacienione. Podłoże należy koniecznie odchwaścić, najlepiej mechanicznie za pomocą narzędzi ogrodniczych np. grabek, haczki lub wideł, które umożliwią wyrwanie zalegających korzeni. Kolejnym krokiem będzie uzupełnienie składników pokarmowych w glebie, czyli nawiezienie przekompostowanym obornikiem lub kompostem i wyrównanie pH gleby. Truskawki, podobnie jak borówki lubią niższy odczyn podłoża, w granicach 5,5-6,5 pH. W łatwy sposób można sprawdzić pH gleby i je zmienić - posłuży do tego kwasomierz glebowy (płyn Helliga) dostępny w większości sklepów ogrodniczych. W zależności od wyniku gleba będzie wymagała obniżenia lub podniesienia odczynu. Do obniżenia, czyli zakwaszenia możesz wykorzystać torf kwaśny lub kompost z roślin iglastych, a do podniesienia odczynu nawóz wapniowy. Tak przygotowane miejsce będzie idealnym startem dla truskawek!
Sposób sadzenia jest ważnym aspektem rzutującym na zdrowotność i plonowanie roślin oraz komfort ogrodnika. Co mam na myśli? W celu uniknięcia dodatkowej pracy w ciągu sezonu dobrym pomysłem będzie posadzenie roślin na włókninie, zapobiegnie wyrastaniu chwastów, ogrzeje glebę i zatrzyma w niej wilgoć. Możesz wybrać standardową agrowłókninę ogrodową wykonaną z włókien plastikowych, która posłuży przez dobrych kilka lat lub włókninę z wełny owczej. Ta druga jest zdecydowanie bardziej naturalnym wyborem, jednak jej trwałość zależy do warunków atmosferycznych, może wymagać wymiany po znacznie krótszym czasie (producenci mówią o maksymalnie trzech latach).
Pamiętaj o optymalnej rozstawie sadzonek, zalecane jest utrzymanie 30 cm między roślinami w rzędzie i 60 cm pomiędzy rzędami. Zapewnia to swobodny zbiór i równomierny wzrost truskawek. Kolejnym ograniczeniem pracy będzie założenie linii kroplującej i zautomatyzowanie nawadniania. System warto zainstalować przed sadzeniem, a samo rozkładanie linii wykonać po posadzeniu wszystkich roślin.
W trakcie sezonu wegetacyjnego dobrą praktyką jest dokarmianie truskawek nawozami naturalnymi, organicznymi, które wspomagają prawidłowy rozwój przydomowej plantacji. W swoim ogrodzie, kilka dni po posadzeniu podsypałam każdą roślinę granulowanym nawozem Innbio i obficie podlałam za pomocą konewki. Czekam teraz na czerwone słodycze lata!
WSKAZÓWKA!
Najlepszym terminem sadzenia truskawek jest lato, rośliny posadzone w lipcu i sierpniu będą miały czas na zakorzenienie się w nowym miejscu i z powodzeniem wydadzą plon kolejnej wiosny. Innym dobrym terminem jest wiosna lub wczesna jesień. Nie zaleca się sadzenie późną jesienią, rośliny będą miały za mało czasu na prawidłowe ukorzenienie przed zimą.
Artykuł powstał przy współpracy marki Innbio z Marią Loskot Flora z Pola | https://www.instagram.com/florazpola/
Mogą Cię zainteresować
Jak dbać o Monsterę, by była szczęśliwa i odwdzięczała się pięknymi, zdrowymi liśćmi?
MONSTERA DZIURAWA (Monstera deliciosa) – to celebrytka wśród roślin zielonych. Kilka lat temu zyskała popularność i od tego czasu jest jedną z najchętniej kupowanych roślin. W środowisku naturalnym można ją zobaczyć na terenach lasów tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej. To przepiękne pnącze o soczyście zielonych liściach z charakterystycznymi wycięciami i dziurkami zaliczane do rodziny roślin obrazkowatych (Araceae). Monstera w warunkach domowych kwitnie bardzo rzadko, a jej kwiatostany wyglądem przypominają kolby otoczone kremową przysadką. Warto też wiedzieć, że monstera wydaje także owoce, które są jadalne o smaku kwaśnego ananasa. Z jej łodyg wyrastają liczne korzenie powietrzne. Roślina pochłania z powietrza wilgoć oraz składniki odżywcze. Monstera to pnącze należące do tzw. epifitów –w środowisku naturalnym wykorzystuje podpory w postaci pni drzew i wspina się po nich do góry. W tym celu posiada właśnie korzenie powietrzne, które pomagają jej utrzymać przyczepność. Dając roślinie sporo rozproszonego światła oraz podporę, by korzeniami mogła wczepiać się w palik, odwdzięczy się pięknymi i dużymi liśćmi, które mogą osiągać nawet 60 cm średnicy. Zbyt mała ilość światła spowoduje, że monstera będzie wypuszczać liście bez charakterystycznych wcięć i dziur.
Czytaj więcejZadbaj o trawnik z Innbio – wertykulacja
W momencie, w którym gleba pod naszym trawnikiem osiągnie odpowiednie pH (po zastosowaniu odkwaszania), bardzo istotnym elementem jest przeprowadzenie zabiegu wertykulacji, czyli napowietrzania trawnika. Do zastosowania w ogrodzie powyżej wspomnianego zabiegu niezbędne jest posiadanie odpowiedniego urządzenia zwanego wertykulatorem.
Czytaj więcej