Poprawne założenie i utrzymanie rabaty roślinnej

Poprawne założenie i utrzymanie rabaty roślinnej

Założenie oraz utrzymanie ogrodowej rabaty to czynność niezwykle istotna. Dlatego, że to właśnie z poszczególnych rabat składa się cały ogród, a zatem to właśnie one decydują o jego ogólnym wyglądzie.

Dlatego planując ogród, trzeba również zaplanować poszczególne rabaty. I mimo, że to czynność teoretycznie prosta, to jednak na kilka elementów trzeba zwrócić uwagę. Przede wszystkim wybrać dla niej odpowiednie miejsce, czy to przy granicy ogrodu, czy w jego wnętrzu, a później odpowiednio je przygotować. A odpowiednie przygotowanie to oddzielenie rabaty od przyległego obszaru (najczęściej trawnika) odpowiednim obrzeżem, czy na przykład murkiem.

Jednak miejsce i jego przygotowanie, to dopiero wstęp. Pozostaje jeszcze sprawa najważniejsza - dobór nasadzeń, które powinny być dobrze skomponowane. Czyli tak dobrane, aby były dobrze widoczne i stopniowane od strony, z której rabata będzie oglądana. Sztuką jest więc odpowiednia znajomość gatunków, świadomość jak się rozrastają, jaki mają pokrój i wysokość.

I jakkolwiek brzmi to skomplikowanie, to jednak założenie rabaty jest czynnością stosunkowo prostą, jest wiele wzorców czy źródeł, choćby w sieci, gdzie z potrzebnej wiedzy można korzystać. Natomiast prawdziwą sztuką, która ma wpływ na docelowy wygląd rabat i ogrodu, jest odpowiednie prowadzenie i utrzymanie roślin. Czyli w zależności od gatunków określone zabiegi jak przycinki, formowania, ewentualnie opryski, osłanianie itd. Sprawa jest tym bardziej złożona, im więcej gatunków na rabacie się znajduje. Ale jedno jest pewne: wymaga to sporo pracy, zaangażowania i odpowiedniej wiedzy. Stąd, w przypadku równie istotnego elementu jak nawożenie roślin, warto szukać rozwiązań uniwersalnych, aby sprawy sobie dodatkowo nie komplikować. A takim właśnie jest organiczny granulowany nawóz do iglaków i krzewów ozdobnych Innbio, a zatem praktycznie do wszystkich roślin na rabacie.

Zaletą tego produktu jest to, że poprzez swój uniwersalny skład i dobór ekologicznych składników, może być stosowany do szerokiej grupy roślin, właściwie przez cały okres wegetacji, tj. od marca do mniej więcej października, zapewniając zdrowe liście i igły oraz obfite kwitnienie.

A zatem podsumowując, raz jeszcze warto podkreślić, że atrakcyjna rabata to sprawa złożona, na którą wpływ ma zarówno odpowiednie założenie, jak i utrzymanie. I tylko staranne połączenie obu elementów zapewnia jej dobry wygląd, a tym samym przyniesie zamierzone efekty w postaci bujnych i zdrowych roślin, co przekłada się na wygląd zarówno rabaty, ale i całego ogrodu.

 

Artykuł powstał przy współpracy marki Innbio z Tomaszem Szostakiem | https://zogrodemnaty.pl/.

Mogą Cię zainteresować

Jak dbać o Monsterę, by była szczęśliwa i odwdzięczała się pięknymi, zdrowymi liśćmi?

MONSTERA DZIURAWA (Monstera deliciosa) – to celebrytka wśród roślin zielonych. Kilka lat temu zyskała popularność i od tego czasu jest jedną z najchętniej kupowanych roślin. W środowisku naturalnym można ją zobaczyć na terenach lasów tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej. To przepiękne pnącze o soczyście zielonych liściach z charakterystycznymi wycięciami i dziurkami zaliczane do rodziny roślin obrazkowatych (Araceae). Monstera w warunkach domowych kwitnie bardzo rzadko, a jej kwiatostany wyglądem przypominają kolby otoczone kremową przysadką. Warto też wiedzieć, że monstera wydaje także  owoce, które są jadalne o smaku kwaśnego ananasa. Z jej łodyg wyrastają liczne korzenie powietrzne. Roślina pochłania z powietrza wilgoć oraz składniki odżywcze. Monstera to pnącze należące do tzw.  epifitów –w środowisku naturalnym wykorzystuje podpory w postaci pni drzew i wspina się po nich do góry. W tym celu posiada właśnie korzenie powietrzne, które pomagają jej utrzymać przyczepność. Dając roślinie sporo rozproszonego światła oraz podporę, by korzeniami mogła wczepiać się w palik,  odwdzięczy się pięknymi i dużymi liśćmi, które mogą osiągać nawet 60 cm średnicy. Zbyt mała ilość światła spowoduje, że monstera będzie wypuszczać liście bez charakterystycznych wcięć i dziur. 

Czytaj więcej

Ogródek z ziołami

Zioła posiadają wiele zastosowań, są piękną ozdobą jednocześnie mają praktyczne cechy takie jak piękny zapach, smak czy właściwości medyczne. Ich zalety sprawiają, że warto znaleźć miejsce w ogródku czy balkonie na uprawę świeżych ziół.

Czytaj więcej