Sposób na idealny "BIGOS" do roślin!

Podłoże do roślin doniczkowych jest kluczowym elementem, który wpływa na zdrowy wzrost i rozwój roślin w naszych domach. Odpowiednio przygotowane podłoże zapewnia korzeniom dostęp do składników odżywczych, właściwą strukturę oraz odpowiednią wilgotność.  

"Bigos" w tym przypadku nie jest polską tradycyjną potrawą a potocznym, żartobliwym określeniem mieszanki podłoża przygotowanego specjalnie dla określonego typu roślin, takich jak monstery czy filodendrony. Mieszanką tego, co najlepsze - jak w tradycyjnym bigosie. Jest to uniwersalne podłoże, które może być stosowane dla większości domowych roślin. Powstaje z różnych składników, które mają na celu zapewnienie odpowiedniego środowiska dla wzrostu i rozwoju roślin. 

Zazwyczaj w ROŚLINNYM BIGOSIE znajdziemy perlit, włókno i chipsy kokosowe oraz ziemię. W bardziej zaawansowanych wersjach może pojawić się też humus organiczny czy torf. Sprawdzi się dodanie do mieszanki kory dedykowanej orchideom. Dobrze aby w mieszance znalazło się trochę węgla aktywnego, który zapobiega powstawaniu pleśni. Można do niego dodać też inne elementy rozluźniające takie jak keramzyt. 

Co istotne, takie podłoże charakteryzuje się dużą lekkością. Jest sypkie i w pierwszym momencie może wydawać się nawet za luźne do utrzymania roślin w ryzach jednak spokojnie da sobie z tym radę. 

Bigos jest przepuszczalny i przewiewny, co zapobiega gniciu korzeni i namnażaniu się grzybów i bakterii. Pozwala to swobodnie "oddychać".  Do roślin w przypadku, których Bigos sprawdzi się idealnie należą: Sansewieria, Skrzydłokwiat, Fikus, Syngonium, Alokazje czy Monstery.

Na chwilę obecną coraz więcej sklepów roślinnych posiada już w swojej ofercie sprzedażowej gotowe podłoża typu Bigos, ale równie łatwo znając składniki i przybliżone proporcje można przygotować taką mieszankę samemu. Jak to zrobić?

Podłoże do sukulentów i kaktusów

Takie podłoże powinno być przede wszystkim luźne i bardzo mocno przepuszczalne. Tutaj idealnie sprawdzi się piasek ponieważ
zapewnia dobrą przepuszczalność i sprawia, że cała mieszanka jest cięższa a co za tym idzie lepiej utrzymuje roślinę w podłożu. Wszystkie składniki mieszamy w równych proporcjach. Sadząc sukulenty oraz kaktusy pamiętamy, że mają delikatny system korzeniowy w związku z czym należy uważać na uszkodzenia mechaniczne.

Podłoże do Alokazji

Takie podłoże powinno być bardzo luźne, przepuszczalne i po zgnieceniu w dłoni nie powinno zbijać się w kulkę. Warto wykorzystać materiały o różnej frakcji. Lepiej sprawdzi się użycie drobnego perlitu, średniej grupości keramzytu i pumeksu o większej frakcji niż mieszanie materiałów o tej samej grubości. Przy przesadzaniu nie trzeba obawiać się, że rośliny wypadną z tak luźnej mieszanki - wystarczy pomóc sobie podpórką a z czasem korzenie same się ustabilizują w podłożu.

 

Należy jednak pamiętać, że Bigos nie jest remedium dla wszystkich roślin. Raczej nie sprawdzi się w przypadku storczyków i kaktusów. Samo podłoże nie jest też jedynym rozwiązaniem gdy chcemy mieć piękne rośliny. Musimy pamiętać o odpowiednim nawożeniu. Tutaj z pomocą przychodzą nam organiczne nawozy od Innbio np. Innbio Rośliny Zielone.

Artykuł powstał przy współpracy marki Innbio z Dominiką @przesadza_pani_z_roslinami_.

Mogą Cię zainteresować

5 roślin do ogródka, na balkon lub parapet

Bywają zielone, ale mogą być też… czerwone, żółte lub fioletowe! Balkony czy małe miejskie ogródki można urządzić tak, żeby nie tylko zdobiły, ale były dla nas również pożyteczne i smaczne. Zresztą nie tylko balkony, bo warzywa w doniczkach można uprawiać również na parapecie. Wybrałyśmy dla Was rośliny, które będą rosły i zaowocują w pojemnikach nawet na balkonie lub sporym parapecie!

Czytaj więcej

Jak wyhodować sobie własne pieniążki i co zrobić by być „bogatym”, czyli wszystko co musisz wiedzieć o uprawie Pieniążków!

Pilea peperomiowata (pilea Peperomioides) czyli sławny Pieniążek to roślina, która zachwyca swoimi okrągłymi, mięsistymi i błyszczącymi liśćmi przypominającymi monety. Inne nazwy Pieniążka z jakimi można się spotkać to roślina naleśnikowa, roślina UFO, roślina misjonarska. Pieniążek to tropikalna roślina zielona pochodząca z Chin, która tworzy kępkę liści wyrastających z pojedynczej, nierozgałęzionej łodygi. Listki mogą osiągać rozmiar 10 cm długości, a cała roślina osiągać nawet do 1 metra wysokości.

Czytaj więcej